Mercedes-Benz 300 SL ( Mewa )

                            

                                                       Mercedes-Benz 300 SL

Sama firma tego niezwykłego samochodu mówi sama za siebie.
Samochód z niezwykłą klasą i temperamencie, jego niezwykły Design , który wybił się na skalę światową przyśpieszył rozwój i bieg dzisiejszej mechaniki.

Ten niesamowity i kosmiczny ( można powiedzieć ze względu na niezwykłe drzwi) miał swoją premierę w lutym 1954 roku podczas salonu motoryzacyjnego "International Motor Sports Show" w Nowym Jorku. Wyprodukowano 3258 egzemplarzy .

Pierwowzorem 300 SL był wprowadzony 2 lata wcześniej sportowy wóz 300 S, z którego przejęto nowoczesny silnik wyposażony we wtrysk paliwa oraz przestrzenną ramę o skomplikowanej konstrukcji, którą spawano z rurek o niewielkiej średnicy. Mimo nie najlepszej sytuacji finansowej w 1954 roku Mercedes postanowił wprowadzić do produkcji seryjną wersję tego samochodu. Mercedes-Benz 300 SL początkowo był uznawany za auto sportowe. Brał udział w wyścigach na torze w Le Mans, Norymberdze i Carrera Panamericana Mexico.I Mercedes-Benz W198 był pierwszym generacją Mercedesa-Benza klasy SL.

Samochód wyposażony jest w podnoszone do góry drzwi oraz płaską karoserię z podkreślonymi wcięciami. Niezwykłej w latach 50. konstrukcji drzwi, otwierające się do góry razem z fragmentami dachu, kształtem przypominające nieco skrzydło, zapewniły mu po angielsku potoczną nazwę  Gullwing  ("skrzydło mewy"), która przylgnęła historycznie do tego modelu. Powodem zastosowania takiego rozwiązania nie były wcale względy natury estetycznej, choć bez wątpienia nadały samochodowi w tym zakresie niepowtarzalny i do dziś ciekawy charakter. Aby zapewnić odpowiednią sztywność nadwozia, samochód miał bardzo wysokie progi i zastosowanie klasycznie otwieranych drzwi - przestało wchodzić w rachubę, konstruktorzy zdecydowali się zatem na drzwi otwierane do góry. Z tego powodu wsiadanie do Mercedesa wymagało pewnej dozy zręczności. Inną ciekawostkę konstrukcyjną może stanowić również fakt zastosowania specjalnie "łamanej" kierownicy - odchylanej do góry przy wsiadaniu. Ze względu na niezwykle ciasną, sportową kabinę, była ona niezbędna, by kierowca w ogóle mógł w niej zająć miejsce. Nadwozie było wykonane z blach stalowych, poza aluminiowymi: drzwiami, maską i pokrywą bagażnika. Bardzo korzystne ze względów aerodynamicznych niskie poprowadzenie maski wymagało pochylenie silnika pod kątem 45 stopni, co z kolei wymusiło zastosowanie tzw. suchej miski olejowej (dość często zresztą używanej w autach sportowych ze względu na lepsze smarowanie silnika podczas dynamicznej jazdy na zakrętach).
W czasach swojej świetności nowy "Gullwing" kosztował 29 000 marek niemieckich, co już wtedy było kwotą zawrotną, szczególnie, gdy porównać ją z niemałą wcale ceną 7 900 marek za współczesny mu model Mercedes-Benz 170 Vb.
Ze względu na swoją unikalność, zachowane egzemplarze samochodu osiągają współcześnie na rynku kolekcjonerskim ogromne ceny, przekraczające nierzadko 1 milion USD.

I jeszcze mała ciekawostka:  Samochód gościł w swojej kabinie Rogera Moore'a  w jednej z części serialu detektywistycznego Święty.




Silnik 

R6 3,0 l (2996 cm³), 2 zawory na cylinder, SOHC

Układ zasilania: bezpośredni wtrysk Bosch

Średnica cylindra × skok tłoka: 85,00 mm × 88,00 mm

Stopień sprężania: 8,55:1

Moc maksymalna: 218 KM (160 kW) przy 5800 obr/min

Maksymalny moment obrotowy: 275 N.m przy 4600 obr/min

Maksymalna prędkość : 217 km/h




13 komentarzy:

  1. Ja nawet nigdy nie miałem okazji widzieć takiego auta, ale faktycznie wygląda bardzo ładnie. W sumie jaki to samochód by nie był to także należy w nim wymieniać olej. Czytałem w artykule https://www.dopoznania.pl/nowosc/ile-kosztuje-wymiana-oleju-w-samochodzie ile taka wymiana może kosztować.

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie ja nigdy nie widziałem takie auta, ale jak widzę na zdjęciach to prezentuje się ono bardzo fajnie. Muszę przyznać, że ja także mam stary samochód i niestety czasami mi się on po prostu psuje. Dlatego mam zawsze przy sobie kontakt do pomocy drogowej http://pomocdrogowa.pruszkow.pl/ aby móc bez problemów do nich zadzwonić.

    OdpowiedzUsuń
  3. Faktycznie takie stare auta na pewno mają swoją duszę i myślę, że takich modeli już dziś nie znajdziemy. Ja miałam ostatnio przyjemność również złomowania mojego auta. Fajnie, że wcześniej na stronie https://kioskpolis.pl/zlomowanie-samochodu-jak-przebiegaja-formalnosci/ przeczytałam o tym jakie formalności muszę załatwić.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak dla mnie samo już posiadanie samochodu jest czymś bardzo ważnym i właśnie dlatego za każdym razem staram się aby był on sprawny mechanicznie. Kiedy mi się gdzieś na trasie zepsuje to dzwonię po pomoc drogową https://pomocdrogowagdansk.pl/ i wiem, że są oni w stanie mi pomóc.

    OdpowiedzUsuń
  5. Akurat warto jest jeszcze na pewno polecić pomoc drogową https://wawa-hol.pl/ jeśli zależy nam na tanim i profesjonalnym holowaniu. Ja jestem zdania, ze nigdy nie możemy być pewni tego czy na trasie nagle nasze auto nie przestanie jechać.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja jeszcze jestem zdania, że gdy już mówimy o pomocy drogowej to na pewno warto jest wiedzieć którą wybrać. Praktycznie od zawsze ja dzwonię po pomoc drogową z https://pomocdrogowa.i-koszalin.pl/ i już teraz wiem, że ten wybór jest bardzo właściwy.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ogólnie posiadanie samochodu jest fajną sprawą i moim zdaniem zdecydowanie warto również jest wiedzieć co zrobić z starym autem. Ja chciałabym każdemu polecić świetny blog https://zlomujemy24h.pl/blog/ z którego możemy sporo dowiedzieć się na tematy związane z kasacją pojazdów.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ogólnie to każde auto przecież może nagle nam się zepsuć i w takich momentach na pewno bardzo ważnym jest to aby wiedzieć po kogo dzwonić. Ja zazwyczaj wzywam pomoc drogową https://zakrzewski-holowanie.pl/ która jest w stanie zjawić się błyskawicznie.

    OdpowiedzUsuń
  9. Oczywiście każde samochody są fajne i ja jeszcze chcę dodać, że także dobrze jest wiedzieć co zrobić jak np. w trasie nam się auto zepsuje. Muszę przyznać, że ja bardzo chętnie wtedy korzystam z pomocy drogowej https://www.pomocdrogowa.walbrzych.pl/ i wiem, że to jest najlepsza opcja.

    OdpowiedzUsuń
  10. Dokładnie są fajne auta, które de facto są klasykami i ja również jestem zdania, że niektóre z nich raczej już tylko nadają się na złom. Wiem także, że oddanie go do stacji demontażu pojazdów https://zlomujemy24h.pl/ jest na pewno bardzo dobrą opcją.

    OdpowiedzUsuń
  11. Jeżeli jeszcze chodzi o auta to ja również chcę powiedzieć, że właśnie sama pomoc drogowa jest bardzo ważna. Od siebie chcę wam polecić firmę https://hol-max.pl/ na której na pewno można polegać.

    OdpowiedzUsuń
  12. Każdy kierowca powinien mieć świadomość, że nieprzewidziane sytuacje na drodze mogą wystąpić w każdej chwili. Wybór odpowiedniej firmy oferującej pomoc drogową jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa i szybkiego powrotu do jazdy. Warto wybierać te firmy, które oferują szeroki zakres usług, od holowania, przez naprawy mobilne, aż po pomoc w awariach mechanicznych i elektrycznych. Oferowane usługi można sprawdzić tutaj: https://jarex24.pl/. Wybierając firmę z odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami, można uniknąć długiego oczekiwania i niepotrzebnych komplikacji.

    OdpowiedzUsuń
  13. Wybierając usługę pomocy drogowej, wiele osób zwraca uwagę na zakres oferowanych usług. Na https://eurohol.pl/ znajdują się szczegóły dotyczące różnych typów pomocy, takich jak holowanie, naprawy na miejscu, czy dostarczanie paliwa. Informacje te są ważne dla osób, które chcą wiedzieć, czy dana firma może odpowiedzieć na ich specyficzne potrzeby.

    OdpowiedzUsuń